Zasłony w oknach naszych domów

Zasłony w oknach naszych domów pełnią przynajmniej dwie bardzo istotne funkcje. Po pierwsze stanowią ważną we wnętrzu dekorację okienną, po drugie ich zadaniem jest ochrona prywatności mieszkańców poprzez ukrycie wnętrza mieszkania przed wścibskim wzrokiem przechodniów.

Właściwy dobór zasłon do pełnionej funkcji oraz efektu, jaki chcemy uzyskać we wnętrzu, to gwarancja udanej aranżacji. Aby osiągnąć zadowalający efekt, należy brać pod uwagę takie cechy zasłon jak:

  • rodzaj i grubość tkaniny,
  • długość zasłon,
  • oraz ich kolor, wzór i faktura.

Czym mogą wyróżniać się zasłony w oknach?

Sklepy oferują szeroki wybór gotowych zasłon, jak i tkanin, z których można uszyć je samodzielnie. Jedne z nich są bardzo proste, skromne i pozbawione elementów dekoracyjnych, inne mogą posiadać  szereg ciekawych elementów, którymi przyciągają wzrok i zwracają uwagę. Wśród nich do najczęściej  stosowanych należą taśmy, upięcia i kokardy.

Rodzaje zasłon

Dostępne do zastosowania we wnętrzach mieszkań zasłony w oknach charakteryzują się dużą różnorodnością. Różnice mogą dotyczyć tak metody ich montażu, jak i tego, w jaki sposób zasłania się okna. Do zasłon zaliczyć możemy między innymi te klasyczne, tkaninowe, bez których jeszcze 30 lat temu nie mogło się obejść żadne pomieszczenie mieszkalne oraz modne w późniejszym okresie:

  • panele materiałowe – to taka szczególna forma zasłon, które we wnętrzu prezentują się niezwykle efektownie,
  • pionowe lub poziome żaluzje – dostępne są w różnych kolorach, wzorach i wykonane z rozmaitych materiałów,
  • rolety – tu można dokonać dalszego podziału na rolety rzymskie, austriackie, florenckie i inne.

Zasłony w oknach a rodzaj tkaniny

Wiele osób stających przed decyzją zakupu gotowej zasłony lub tkaniny z przeznaczeniem na jej uszycie, nie do końca wie, na co się zdecydować. Przyznam, że sama jeszcze kilka lat temu miałam z tym duży problem. Dziś, dzięki wnikliwemu rozeznaniu tematu, mogę udzielić kilku wskazówek.

Żakard

Jedna z najczęściej wybieranych tkanin. Jest gruba i prawie w ogóle nie przepuszcza światła. Zazwyczaj charakteryzuje się zawiłym splotem. Jej ogromną zaletą jest to, że nie wymaga prasowania, a w oknie może zawisnąć natychmiast po praniu.

Tafta

Ciężki, szeleszczący i nieco sztywny materiał. Posiada charakterystyczny połysk, a w świetle pięknie mieni się kolorami. Taftę wykonuje się z włókien jedwabnych albo sztucznych.

Aksamit

Idealny materiał na grube, ciężkie zasłony. Doskonale chroni wnętrze mieszkania przed światłem słonecznym.

Satyna

Tkanina wykonywana jest z poliestru lub bawełny. Ma charakterystyczny wygląd z jedną stroną materiału gładką i błyszczącą, a drugą matową.

Brokat

Zasłony w oknach wykonane z brokatu wyglądają niezwykle dekoracyjnie. Posiadają charakterystyczny połysk.

Juta

To szorstka tkanina, która świetnie sprawdza się w minimalistycznie urządzonych wnętrzach. Jako zasłona w oknach prezentuje się bardzo skromnie, wręcz ascetycznie.

Woal i tiul

Lekkie, zwiewne i mocno przezroczyste tkaniny. Pełnią głównie funkcję dekoracyjną.

Zasłony w oknach muszą zostać dopasowane do funkcji, jaką mają pełnić oraz stylistyki wnętrza. Tylko wtedy uzyskamy spójną i estetyczną przestrzeń.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge