Zakup domu za pieniądze rodziny. Jak to się robi?

Decydując się na zakup domu, należy dysponować odpowiednią sumą pieniędzy. O ile nie mamy ich zgromadzonych na koncie, konieczne staje poszukiwanie innych rozwiązań. Doskonałą opcją może być zaciągnięcie kredytu hipotecznego, jednak na to mogą sobie pozwolić wyłącznie osoby, które mają zdolność kredytową. Alternatywą może być pożyczka od rodziny. W tym jednak przypadku należy mieć świadomość, ile i w jaki sposób można pożyczyć, by uniknąć konieczności płacenia podatku.

Myli się ten, kto myśli, że pożyczając pieniądze na zakup domu, nawet jeśli pożyczkodawcą jest najbliższa rodzina, nie musimy obawiać się fiskusa. W rzeczywistości to, czy należy zapłacić podatek od darowizny, czy też nie, zależy od kilku różnych czynników. Warto zapoznać się z przepisami regulującymi tę kwestią. Znajdziemy je w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zakup domu a pożyczka od rodziny

Przytoczone wyżej przepisy w jasny sposób określają, kiedy możliwe jest uniknięcie odprowadzania podatku od darowizny, a kiedy podatek trzeba będzie zapłacić. Kluczowe jest tutaj, od kogo pożyczamy pieniądze oraz na jaką kwotę. Podatku od darowizny możemy uniknąć, zaciągając pożyczkę od najbliższej rodziny. Chodzi tu o takie osoby jak: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha.

Graniczną kwotą, która nie podlega w tym przypadku opodatkowaniu, jest 9637 zł. Taką sumę można przyjąć od najbliższej rodziny zarówno w gotówce, jak i przelewem albo przekazem. Niezależnie od tego, w jakiej formie zostaną przekazane pieniądze na zakup domu, jeżeli pożyczkodawcą jest najbliższa rodzina, nie ma obowiązku podatkowego.

A co jeśli graniczna kwota zostanie przekroczona?

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli przyjmujemy od najbliższej rodziny kwotę przekraczającą ww. sumę. W tym przypadku uniknięcie obowiązku podatkowego będzie możliwe tylko pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim należy o przyjęciu takiej darowizny powiadomić urząd skarbowy. Drugi warunek jest taki, że pieniądze powinny wpłynąć od pożyczkodawcy oficjalnie na rachunek bankowy albo przekazem pocztowym. Po otrzymaniu pieniędzy składamy do urzędu skarbowego stosowaną deklarację (PCC-3) oraz potwierdzenie otrzymania ww. kwoty.

Pożyczka od innych członków rodziny

Jeszcze inaczej będzie w przypadku, jeśli pieniądze na zakup domu postanowimy pożyczyć  od innych członków rodziny. Jeżeli pożyczkodawcą będzie zięć, synowa lub teściowe, kwotą wolną od podatku będzie pożyczka nieprzekraczająca 9637 zł. Jeżeli w ciągu 5 lat od jednej z tych osób otrzymamy sumę większą niż kwota wolna od podatku, to od nadwyżki będziemy musieli już zapłacić podatek.

Zupełnie inne zasady obowiązują, jeżeli pożyczamy pieniądze od dalszej rodziny lub znajomych. Dlatego, zanim zdecydujemy się pożyczyć większą kwotę na zakup domu, powinniśmy dobrze zastanowić się, od kogo warto pożyczać, w jaki sposób to robić i na jaką kwotę możemy się zdecydować. Trzeba też pamiętać o powiadomieniu urzędu skarbowego.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge