Folia bąbelkowa - wyjątkowy materiał do wyjątkowych zadań

W połowie ubiegłego wieku wynaleziono produkt na tyle niezwykły, że postanowiono ustanowić na jego cześć specjalne święto. Przyczyniło się do tego dwóch amerykańskich inżynierów – Alfred Fielding i Marc Chavannes. Ich celem było stworzenie ekskluzywnej, foliowej tapety. Jak to jednak często bywa, los chciał inaczej i zamiast tapety powstało coś zupełnie innego, coś, co początkowo mogło się nawet wydawać wynalazcom bezużyteczne.

Bohaterowie tej historii nie poddali się jednak tak łatwo i postanowili przekuć niepowodzenie w sukces. Poszukując zastosowania dla nowego produktu, próbowali sprzedać go jako materiał izolacyjny. Choć rzeczywiście w ten sposób stosowany jest do dzisiaj, to jednak najczęściej wykorzystuje się go jako skuteczną ochronę towarów na czas transportu. Czy wiecie już, o czym mowa?

Folia bąbelkowa – materiał jakich mało

Oczywiście chodzi tu o folię bąbelkową, przez część osób nazywaną też folią pęcherzykową. Natomiast święto, które zostało ustanowione na jej cześć to Dzień Uznania dla Folii Bąbelkowej (Bubble Wrap Appreciation Day), które przypada na ostatni poniedziałek stycznia.

Jak doszło do tego, że postanowiono  ustanowić dla folii bąbelkowej specjalnie święto? Otóż doceniono jej właściwości, które sprawiają, że dziś jest to materiał niezastąpiony w wielu sytuacjach. Wiele osób uważa, że folia bąbelkowa jest wprost najlepszym materiałem do pakowania i zabezpieczania na czas transportu wielu towarów, inni znajdują dla niej szereg dodatkowych, równie ważnych zastosowań.

Właściwości folii bąbelkowej

Mówi się, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. Rzeczywiście folia bąbelkowa nie wykazuje skomplikowanej struktury, tymczasem stosowana do zabezpieczania towarów i cennych przedmiotów na czasy wysyłki i transportu sprawdza się znakomicie. Zbudowana jest z dwóch warstw folii, pomiędzy którymi w regularnych odstępach uwięzione zostały pęcherzyki powietrza. To właśnie ta jej cecha decyduje o niezwykłych właściwościach folii. Choć sami bez trudu i bez stosowania żadnych dodatkowych narzędzi zgnieciemy pojedynczy bąbelek folii, to spróbujmy jednocześnie zgnieść wszystkie, które znajdą się pod naciskiem naszej dłoni… Trudno, prawda?

Jeśli taką trudność sprawia zamierzone zniszczenie większej powierzchni struktury folii, można się domyślić, że będzie ona równie dobrze chroniła przedmioty także przed przypadkowym uszkodzeniem.

Folia pęcherzykowa w transporcie

Zabezpieczony folią towar jest skutecznie chroniony przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Obecnie jest to jeden z najpowszechniej stosowanych materiałów do pakowania. Wykorzystuje się go do owijania narażonych na uszkodzenie przedmiotów, ale także jako wypełniacz do paczek, który unieruchamia przesyłany towar w miejscu, zmniejszając tym samym ryzyko uszkodzeń. Doskonale amortyzuje wstrząsy oraz pochłania wszelkiego rodzaju drgania. Minimalizuje też ryzyko uszkodzeń podczas upadków.

O tym, że folia bąbelkowa świetnie chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, świadczy również fakt, że wykorzystuje się ją do produkcji kopert bąbelkowych. Ich przeznaczeniem jest ochrona szczególnie kruchych, cennych i narażonych na zniszczenie przedmiotów. To jednak jeszcze nie koniec jej zalet. Dodatkowym atutem folii jest również to, że jest nieprzepuszczalna dla wody. Zabezpiecza schowaną wewnątrz zawartość przed pyłem, brudem i wilgocią.

Czy można zatem wymarzyć sobie lepszy materiał do pakowania przedmiotów? Niezależnie od tego, czy folia pęcherzykowa stosowana będzie do wysyłki towarów, czy ich transportu, a może zabezpieczania mebli i sprzętów w czasie przeprowadzki – sprawdza się po prostu wyśmienicie. Warunek jest tylko jeden. Należy odpowiednio zabezpieczyć przedmioty, które chcemy uchronić przed uszkodzeniem.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge