Decydując się na oświetlenie posesji, ścieżek, podjazdu czy typowo dekoracyjnych gatunków roślin, pod uwagę musimy wziąć sporo elementów. Znaczenie na pierwszym miejscu będą mieć kwestie praktyczne. Wytrzymałość opraw oświetleniowych, rola, jaką mają spełniać umieszczone wokół domu. Ich ilość oraz wreszcie sposób rozmieszczenia. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę.

Różne miejsca – różne oprawy

Odpowiednia oprawa to taka, która będzie dostosowana pod względem właściwości, do miejsca, w jakim ma zagościć. Na rynku znajdziemy między innymi oprawy pozwalające na montaż w nawierzchni. Świetnie sprawdzają się przy oświetlaniu ścieżek, ale i architektury ogrodowej. Można liczyć na rozproszone światło, dzięki czemu uzyska się nie tylko dobrze oświetloną przestrzeń, ale i ciekawe rozwiązania dekoracyjne.

Niewielkie drzewa czy krzewy, ale i elementy małej, zielonej architektury, mogą idealnie podświetlić lampy zewnętrzne w postaci reflektorków. Najlepiej wybierać takie, które pozwalają na regulację kąta padania wiązki światła, ale i jej szerokości. Dla uzyskania pożądanych efektów.

Przy domowym wejściu zaś, najpowszechniej stosowanym i jednocześnie najbardziej polecanym rozwiązaniem, są oprawy montowane na ścianie. Przy drzwiach mogą być umieszczone symetrycznie, ale w zależności od wybranej lampy, z powodzeniem sprawdzi się również jedna lampa.

Estetyka oraz funkcjonalność

Lampy, które mają znaleźć swoje miejsce na zewnątrz powinny posiadać odpowiedni stopień szczelności IP. Tym wyższy, im bardziej będą narażone na działanie czynników atmosferycznych, głównie wilgoci, deszczu. Dobrze również, by były odporne na kurz i pył. Jeśli oprawy mają zagościć na podjeździe i oświetlać go równomiernie, powinny być maksymalnie solidne i wytrzymałe, by nie podlegać uszkodzeniom mechanicznym podczas nadepnięcia czy najechania na nie.

Nie mniej ważną pozostaje estetyka. Dostępność rozmaitych opraw oświetleniowych pozwala swobodnie dopasować je do aranżacji ogrodu, jak i zewnętrznej architektury domu. To ważne, by uzyskać spójną i harmonijną kompozycję. Niezależnie czy przyjęta stylistyka jest klasyczną, czy też iście nowoczesną.

Czujniki do opraw

Warto przemyśleć instalację czujników ruchu oraz systemów zmierzchowych. To spora oszczędność, jak i komfort użytkowania. Lampy zapalać się będą tylko wtedy, gdy w ich zasięgu znajdzie się człowiek. To o tyle wygodne rozwiązanie, że nie przyjdzie nam szukać włącznika w momencie, gdy mamy zajęte ręce.

Nasz ogród i posesja wokół domu mogą być z powodzeniem piękne, estetyczne, przyciągające uwagę, bezpieczne i przede wszystkim dobrze oświetlone. Wystarczy przemyśleć funkcje poszczególnych stref, własne potrzeby, budżet finansowy i efekty wizualne, na jakich nam zależy i na tak powstałej bazie wybrać oprawy zewnętrzne.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge