Prowansja – kraj wiecznie pachnącej lawendy, wspaniałych soczystych zieleni, pełen ciepłego słońca. Zastanawiasz się, jak urządzić łazienkę w stylu prowansalskim? Co byś powiedział na jej odkrycie we własnym domu? Podpowiadamy w artykule, jak tego dokonać!

Jak urządzić łazienkę w stylu prowansalskim?

Wielu projektantów wnętrz twierdzi, iż Prowansja została na nowo odkryta przez malarza Paula Cezanne. Ten na swoich obrazach uwieczniał słynne skały wapienne oraz krajobrazy, pełne subtelnych, ale wyróżniających się kolorów. Trend ten stał się tak popularny, iż zagościł on we wnętrzach!

Ogólnie łazienka w stylu prowansalskim jest pomieszczeniem utrzymanym w bardzo relaksujących barwach, ukierunkowanym na wypoczynek. Cechami charakterystycznymi trendu są sielskie połączenia prostoty z bardziej dekoracyjnymi akcesoriami. Styl prowansalski w domu jest łatwo osiągnąć, ponieważ mamy bardzo szerokie pole do popisu. Tego samego nie można powiedzieć już o łazience, która ze względu na ograniczony metraż oraz charakterystyczne funkcje do spełnienia, jest wyzwaniem. Niemniej jednak utarte powiedzenie głosi, iż „co dwie głowy to nie jedna”, dlatego też przychodzę z inspiracjami!

Stylizacja łazienki pełnej słońca

Mówiąc Prowansja, myślę o słońcu, ciepłym wietrze na skórze oraz soczyście zielonych i urokliwych polach lawendowych. To samo powinniśmy osiągnąć poprzez interpretację tego stylu w łazience. Materiałami, które charakteryzują ten trend to przede wszystkim naturalny kamień. Z niego może zostać zrobiona posadzka. Niemniej jednak okaże się również fantastycznym ozdobieniem ścian, które mają styczność z wodą. Jeśli nie jesteś zwolennikiem kamiennego motywu, Prowansja ma coś dla Ciebie w zanadrzu. Płytki do łazienek, a dokładniej kafle w roślinne wzory skutecznie rozweselą pomieszczenie. To one są nawiązaniem do regionu prowansalskiego, wypełnionego ziołami oraz sławną lawendą. Kolory, które odnajdują się we wnętrzu łazienek i nawiązują do Prowansji to odcienie jasnego fioletu, błękitu, ciepłego słońca oraz oliwkowej zieleni.

Akcesoria łazienkowe w stylu prowansalskim

Jeśli możesz poszczycić się dużą przestrzenią łazienkową, postaw na wolnostojącą wannę z rzeźbionymi nogami, którą umieścisz tuż przed dużym oknem. Wymaga ono dekoracji, dlatego w tym przypadku sprawdzą się zasłony w stylu prowansalskim. Co, jeśli pragniesz mieć trendy łazienkę w mieszkaniu? Znam na to sposób! Pomysł na łazienkę w bloku w stylu prowansalskim wymaga sztuki kompromisu. W niewielkim lokum okno w łazience jest wręcz marzeniem, w związku z tym pomieszczenie to należy dobrze oświetlić. Lampy prowansalskie chętnie odnajdą się w nim, niemniej jednak ich rozkład warto przemyśleć. Punktowe oświetlenie warto zastosować przy lustrze oraz nad wejściem, które będzie się pięknie rozpraszać.

Dodatki prowansalskie

Wnętrza łazienek w stylu prowansalskim lubią być wypełnione meblami z duszą. Te znajdziesz na giełdzie staroci lub na pchlim targu. Pamiętaj, aby kupić lustro – nie może być ono zwykłe i proste. To w stylu prowansalskim będzie ozdobione grubą, charakterystyczną ramą – powinna być miejscami poprzecierana, wyglądająca na starzejącą się z godnością. Ważne, aby była wykonana z drewna, które następnie odpowiednio zabezpieczysz przed wilgocią. Ciekawym detalem lustra będą również rzeźbienia i inspirujące zdobienia. Mała łazienka chętnie przygarnie subtelne dodatki np. pojemniki zdobione lawendą lub ładnie ułożone, soczyście żółte ręczniki. Nie zapomnij o uroczym, zielonym dywaniku, który położysz tuż przy wannie lub kabinie prysznicowej.

Pomysłów na to, jak urządzić łazienkę w stylu prowansalskim, jest naprawdę wiele. Zanim przystąpisz do aranżacji, zainspiruj się zdjęciami, które przeniosą wyobraźnię do lawendowych pól i ciepłej krainy pełnej słońca.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge