Dwa parametry, których oznaczenia znajdujemy na opakowaniach z żarówkami, czyli temperatura barwowa (TC) i wskaźnik oddawania barw (Ra), są w stanie wpłynąć na właściwy wybór oświetlenia. Warto zwracać na nie uwagę, kierować się nimi podczas decydowania o tym, w jaki sposób będzie oświetlane dane pomieszczenie. To o tyle ważne, że wpływają zarówno na komfort korzystania z domowych przestrzeni, jak i na rachunki za energię.

Temperatura barwowa wyrażana w Kelwinach

Temperatura barwowa – K, wyrażana w Kelwinach, informuje nas o barwie, jaką zaoferuje światło. Zakres ten jest bardzo szeroki, ale najczęściej stajemy przed dylematem wyboru światła ciepłego lub zimnego. Wartości do 3000 K oznaczają, że światło będzie mieć barwę ciepłą. Z kolei wskaźnik przekraczający 5000 K, to barwa zimna. Pomiędzy znajduje się światło neutralne, ale najczęściej w domowych wnętrzach korzystamy z oświetlenia mieszącego się na skali do 3000 K oraz powyżej 5000 K.

Zapoznając się z ofertą, jaką posiada dowolny sklep z lampami, zwracamy uwagę na projekty oświetlenia. Szukamy czegoś, co idealnie wpisze się w nasze domowe aranżacje. Nie zapominamy o tak ważnym klimacie wnętrza. Na każdym z tych etapów znaczenie będzie mieć właśnie barwa światła. To ona wraz z wybraną konstrukcją lamp, wpłynie na komfort, funkcjonalność oraz konkretne odczucia.

Ciepła czy zimna barwa światła?

Ciepła barwa światła sprawdza się w pomieszczeniach, w których spędzamy najwięcej czasu. Nie męczy wzroku, daje wrażenie przytulności. Dzięki ciepłej barwie łatwiej się odprężyć i zrelaksować. Oświetlenie oferujące „ciepły” strumień świetlny, zachęca do wspólnego spędzania czasu, a także sprawia, że potrawy lepiej smakują. Z tego względu jest to idealne rozwiązanie do salonów, sypialni, pokojów dziennych, jadalni.

Zimne światło aktywizuje i pobudza do działania. Pozwala na maksymalną koncentrację i skupianie na działaniu. Ze względu na stosunkowo „ostre” oświetlenie, które po dłuższym czasie może nieco męczyć wzrok, najlepiej jest korzystać z niego krótko. Zimne światło sprawdzi się zatem w pokojach biurowych.

W łazienkach i kuchniach można mieszać ze sobą oświetlenie, które daje zarówno ciepłą, jak i zimną barwę światła. Robimy tak dlatego, że w obydwu pomieszczeniach wykonujemy czynności wymagające skupienia się i precyzji, by innym razem korzystać z atmosfery sprzyjającej odprężaniu się.

Wskaźnik oddawania barw

Uwagę warto poświęcić jeszcze jednemu parametrowi, a mianowicie Ra – wskaźnikowi oddawania barw. To on decyduje o tym, jak są postrzegane barwy – dobrze odwzorowane czy nienaturalne. Wartość maksymalnie może wynosić 100, im bliżej się jej znajduje, tym lepszy efekt. W domowych wnętrzach wystarczające jest oświetlenie o Ra wynoszącym 80-100.

Tylko kilka wskazówek, a jakże pomocnych przy wybieraniu oświetlenia. Będących w stanie zagwarantować, że ostateczny zakup przyniesie nie tylko satysfakcję, ale przede wszystkim komfortowe i funkcjonalne wnętrza.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge