Bez taśmy pakowej nie obejdzie się żadne pakowanie, zabezpieczanie czy transport. Używa jej każdy z nas. Chociażby wtedy, gdy wysyłamy paczkę. Najczęściej wybieramy taśmy pakowe z jedną stroną klejącą, ale na rynku znaleźć można również te dwustronne. Dostępne są różne modele, w zależności od rodzaju kleju, który posłużył do wykonania taśmy. Ten aspekt determinuje z kolei możliwości jej zastosowania. Co mamy do wyboru?

Klej akrylowy czy kauczukowy?

Najtańsze rozwiązanie to taśmy, które oferują klej akrylowy. Są najmniej wytrzymałe, ale wystarczające do pakowania niektórych paczek. Klej akrylowy powstaje z połączenia emulsji akrylowej oraz środka sieciującego. Proporcje mogą być różne, stąd i różny bywa stopień wytrzymałości czy skuteczność klejenia.

Do wyboru są również taśmy z klejem kauczukowym. Bazującym na kauczuku syntetycznym, czyli tak zwane taśmy Hot-melt bądź na kauczuku naturalnym, znane pod nazwą Solvent. Taśmy kauczukowe syntetyczne doskonale nadają się podczas przeprowadzki, gdy trzeba zabezpieczać kartony i opakowania różnego rodzaju. Wykazują dobrą przyczepność, elastyczność, a z drugiej strony łatwo je odkleić. Tego typu taśmy znajdziemy w ofercie, jaką proponuje hurtownia opakowań BecPak.

Najdroższe, ale i zarazem najlepsze taśmy to te, które bazują na kleju kauczukowym, ale naturalnym. Połączenie klejowe doskonale znosi nawet wysokie temperatury. Można liczyć na to, że klejone powierzchnie przetrwają w takim stanie długi czas. Kauczuk naturalny idealnie sprawdza się pośród taśm, które służą do zabezpieczenia najcięższych pakunków.

Jak wybierać i na co zwracać uwagę

Rodzaj zastosowanego kleju to nie wszystko. Pod uwagę musimy wziąć kolor taśmy, jej rozmiar czy wytrzymałość. Także to, jakie funkcje ma spełniać. Na rynku dostępne są bowiem taśmy, które można opatrzyć napisami. Nazwą i logo firmy, dzięki czemu taśma spełnia nie tylko funkcje użytkowe, ale i reklamowe.

Taśmy dostępne są w różnych kolorach. Najprostsze rozwiązanie to bezbarwna taśma pakowa, ale i można znaleźć niebieskie, czerwone. Także szare, które pozwalają na pisanie po nich.

By zabezpieczenie wybranych elementów przetrwało długi czas, taśma pakowa musi być odporna na rozmaite warunki atmosferyczne. Jej rozmiar z kolei zadecyduje o tym, jak duże powierzchnie będzie kleić. Pod uwagę należy kolejno wziąć warunki, w jakich będzie użytkowana. Jeśli transportujemy dane pakunki zarówno w lecie, jak i mroźną zimą, wewnątrz i na zewnątrz, taśma musi oferować wytrzymałość w szerokim zakresie temperatur.

Ciekawym rozwiązaniem są taśmy cichoodwijalne, które nie generują hałaśliwych, nieprzyjemnych dźwięków podczas odklejania. Do tego można pokusić się o ułatwienie dozowania taśmy i jej naklejania, z pomocą specjalnych dyspenserów.

W pierwszej kolejności należy ocenić rodzaj pakunków, sposób ich transportu, walory funkcjonalne i inne, jakie ma spełniać taśma. Mając tę wiedzę ostateczny wybór nie sprawi najmniejszych problemów.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge