Ręcznie robione lampy - inspiracje dla zaradnych

Stylowe oświetlenie nie musi oznaczać setek, a nawet tysięcy złotych wydawanych po to, by nadążyć za zmieniającą się modą. Ręcznie robione lampy można zrobić samodzielnie. Jako bazę często wykorzystuje się te oprawy, które już mamy w domu. Wykonanie nowego klosza nie jest trudne. Co ważne, nie ma tu potrzeby ingerować w instalację elektryczną (to mogłoby sprowadzić zagrożenie na dekoratora – amatora). Wystarczy za to trochę inwencji, by tworzyć oryginalne klosze i oprawy DIY, które całkowicie odmienią wnętrze. 

Warto pamiętać, że takie ręcznie robione lampy mogą przybierać przeróżne formy. Wszystko zależy od naszego pomysłu, zastosowanych materiałów oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. Inspiracji mamy wokół aż nadto. Co możemy zrobić, by wnętrze zyskało na atrakcyjności za sprawą odświeżonego oświetlenia?

Wykorzystaj stare kasety magnetofonowe

Do wykonania oryginalnych opraw oświetleniowych można zastosować różne materiały. Przydadzą się nawet kasety magnetofonowe. W jaki sposób da się je wykorzystać? Posłużą między innymi do stworzenia oryginalnych kloszy. Podstawą będzie tu tradycyjna lampa stołowa z jedną żarówką. Zamiast typowego klosza można użyć sklejonego z wielu taśm magnetofonowych. Do połączenia taśm należy użyć kleju na gorąco. Sklejamy je w taki sposób, by całkowicie ukryły znajdującą się wewnątrz lampę – od podstawy aż po źródło światła.

Efektowny wygląd ręcznie robione lampy zyskają, jeśli przed sklejeniem przewiniemy każdą z taśm na jedną stronę. Dodatkowo części z nich można nadać żywą barwę. Warto zdecydować się na jeden wyrazisty kolor – czarny, czerwony lub dowolny inny – doda to lampie charakteru. Zestawienie żywego koloru z bielą tych taśm, które nie zostały przemalowane, może prezentować się bardzo efektownie.

Postaw na ręcznie robione lampy ze sznurka

Przedstawię Wam jeszcze inny pomysł na ręcznie robione lampy. Jest równie prosty, co poprzedni. Nie wymaga nawet zastosowania wielu materiałów, a te, które będą potrzebne, są niedrogie i łatwo dostępne. Lampy wiszące z wykonanym ze sznurka ozdobny kloszem wyglądają bardzo elegancko i stylowo. Mogą być duże, małe, okrągłe, owalne. Do ich wykonania będą niezbędne: balon lub duża, dmuchana piłka, klej (na przykład wikol) oraz sznurek. Przydadzą się również ochronne rękawiczki oraz marker, którym zaznaczamy nieosłonięte sznurkiem brzegi lampy. Zacznijmy jednak od początku.

Ręcznie robione lampy ze sznurka formuje się na balonie lub piłce. Te należy wcześniej napompować do wymaganej wielkości, która zależy od preferowanych rozmiarów lampy. Markerem zaznaczamy na lampie okrągły otwór u góry klosza oraz ewentualnie u dołu, jeśli będzie potrzebny. Następnie namoczonym w kleju sznurkiem owijamy lampę, zaczynając w jej najszerszym miejscu, a potem prowadząc go w różnych kierunkach. W ten sposób powstaje oryginalny klosz. Teraz wystarczy przekłuć balon i wyciągnąć go ze środka. Zanim jednak to zrobimy, należy pozostawić klosz do wyschnięcia w pozycji wiszącej przez co najmniej 24 godziny. Na koniec można pomalować go na pożądany kolor. Doskonale sprawdzi się tu farba w sprayu.

To tylko dwa pomysły na ręcznie robione lampy. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej, a  inspiracji, które najlepiej wpisują się w nasze potrzeby, można szukać na stronach poświęconych domowym DIY.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge