Projekt budowlany domu jednorodzinnego dostosowany do potrzeb inwestora

Warunki panujące w terenie nie zawsze pozwalają na budowę domu według dowolnego projektu. Niejednokrotnie inwestorzy popełniają błąd, zapominając, że projekt budowlany domu jednorodzinnego powinien być uzależniony od takich czynników jak wielkość działki, jej wymiary, usytuowanie względem kierunków geograficznych oraz różnice wysokości na działce. Prowadzi to do realizacji źle przemyślanych inwestycji, które w efekcie stają się niefunkcjonalne i trudne w użytkowaniu. Jako przykład można podać tu okna tarasowe wychodzące na północną stronę, źle doświetlone pomieszczenia oraz utrudniony wjazd do garażu.

Współcześnie sytuacja inwestorów planujących budowę domu jest o tyle dobra, że architekci znacznie częściej uwzględniają ich zróżnicowane potrzeby i wymagania wynikające z odmiennych warunków panujących na działce. W rezultacie projekt budowlany domu jednorodzinnego można wybierać spośród oferty katalogowej, nawet jeśli warunki panujące na działce wymagają zastosowania niestandardowych rozwiązań.

Geneza problemu

Wielu inwestorów, zamiast kupować grunt pod budowę domu, decyduje się na jego posadowienie na działce, którą nabyli w drodze spadku lub darowizny. Często zdarza się, że są to tereny, na których nie może stanąć  standardowy budynek i konieczne staje się zastosowanie przemyślanych rozwiązań adaptujących projekt budowlany domu jednorodzinnego do indywidualnych potrzeb inwestora. Przykładem są działki charakteryzujące się niewielkimi wymiarami, dużymi spadkami terenu  lub niesprzyjającymi warunkami geotechnicznymi.

Dom na skarpie może być funkcjonalny

Działka położona na zboczu góry nie musi stanowić wady. Dostosowany do niej projekt budowlany domu jednorodzinnego nie tylko będzie funkcjonalny, ale pozwoli też na podkreślenie walorów nietypowej posesji. Harmonijne wkomponowanie bryły budynku w zbocze góry pozwoli stworzyć z otoczeniem spójną całość i nada budowli indywidualnego charakteru. Jeśli pozwala na to usytuowanie względem kierunków świata, zasadnym jest wybudowanie rozległego tarasu widokowego, który nie dość, że będzie dobrze doświetlony, to jeszcze będzie się z niego roztaczać rozległa panorama na najbliższą okolicę. Architekci często decydują się też na wkomponowanie w skarpę podpiwniczonego domu lub garażu, który znajduje się pod budynkiem.

Projekt budowlany domu jednorodzinnego na wąskie działki

Wąskie działki to zmora wielu współczesnych inwestorów. Okazuje się jednak, że wybudowanie w pełni funkcjonalnego domu jednorodzinnego możliwe jest nawet na działce o szerokości 16 m. Architekci stanęli na wysokości zadania, realizując projekty domów jednorodzinnych, które z łatwością wpasować można w działki o niewielkiej szerokości będące najczęściej terenami porolnymi, które na skutek, które na skutek wielokrotnego dzielenia parceli pomiędzy dzieci, zyskały kształt niekorzystny dla budowy domu o standardowych wymiarach (długie i wąskie działki).

Usytuowanie względem kierunków geograficznych

Położenie domu względem kierunków świata może w istotny wpływać  na jego funkcjonalność. Najkorzystniejsza jest ekspozycja salonu i innych pokoi, w których domownicy spędzają dużo czasu na stronę południową i zachodnią. Z kolei garaż, kotłownia, spiżarnia i pomieszczenia, które z uwagi na swoją funkcję nie muszą być dobrze oświetlone  mogą być skierowana w kierunku północnym.

Projekt budowlany domu jednorodzinnego powinien być dostosowany do potrzeb inwestora i warunków panujących na działce. Tylko wtedy będzie funkcjonalny i spełni oczekiwania użytkowników.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge