Jak pomalować mieszkanie ładnie i prosto?

Malowanie mieszkania jest tym etapem remontu, który, choć z pozoru wydaje się prosty, to jednak potrafi przysporzyć sporo kłopotu. Jak pomalować mieszkanie łącząc barwne płaszczyzny podczas pokrywania ścian farbą? A jak sprawić, by efektownie wyglądało miejsce łączenia barw ścian i sufitu? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Najprostszy, a zarazem dający doskonałe efekty wymaga użycia taśmy malarskiej.

Efektowne łączenia kolorów ścian i sufitu oraz różnych barw w obrębie jednej ściany może okazać się doskonałym sposobem tworzenia niezwykłych aranżacji. Sprawdzi się to jednak dopiero wtedy, gdy będziemy w stanie stworzyć ładne, wyraźnie zarysowane i równe granice pomiędzy barwami. Jak to zrobić? Podpowiadamy krok po kroku.

Jak pomalować mieszkanie – krótki poradnik

Postępowanie według poniższych wskazówek pomoże w stworzeniu prezentujących się efektownie barwnych łączeń na ścianach i sufitach.

  1. Na początku prac należy odmierzyć i wyznaczyć równo miejsce łączenia kolorów. W tym celu można posłużyć się poziomnicą laserową lub szpagatem. Druga opcja zakłada, by zabarwiony kredą o barwie zbliżonej do planowanego koloru ściany szpagat przyłożyć do początkowego i końcowego odcinka malowanego fragmentu. Jeśli uderzyć napiętym w ten sposób szpagatem o ścianę, powstanie równa, barwna linia, która wyznaczy granicę kolorów.
  2. Jak pomalować mieszkanie przy użyciu taśmy malarskiej? O tym dowiesz się z tego kroku. Taśmę malarską należy nakleić wzdłuż wyznaczonej wcześniej linii. Aby dobrze trzymała się powierzchni, ta musi być oczyszczona z pyłu i kurzu. Nie należy naklejać jej też na mokrą nawierzchnię. Zatem jeśli fragment ściany lub sufitu był już wcześniej malowany, warto odczekać przynajmniej dobę do jej całkowitego wyschnięcia.
  3. Jak pomalować mieszkanie z tak przygotowaną powierzchnią? Wystarczy rozprowadzić farbę wałkiem lub pędzlem w taki sposób, by zachodziła ona na część przylegającej do niej taśmy malarskiej.
  4. W kolejnym, ostatnim kroku należy usunąć taśmę malarską. Taśmę impregnowaną można zdjąć, gdy tylko farba zacznie tężeć, a papierową, gdy farba zacznie wysychać, albo jeszcze lepiej, gdy już wyschnie.

Zanim zaczniesz malowanie

Wiedza o ty, jak pomalować mieszkanie to jeszcze nie wszystko. Rozpoczęcie prac związanych z malowaniem powierzchni ścian i sufitów powinno zostać poprzedzone ich odpowiednim przygotowaniem. Muszą być czyste, suche i zwarte. Jeśli któraś z powierzchni została uszkodzona podczas wcześniejszych prac remontowych lub po prostu jest popękana na skutek użytkowania budynku, należy wcześniej przywrócić ją do prawidłowego stanu. Do napraw warto zastosować ten sam materiał, z którego wykonana została powierzchnia. Ściany i sufit przed malowaniem powinny być  oczyszczone z wszelkich zabrudzeń oraz pyłu i kurzu.

Ten krótki poradnik zainteresowanym tematem da podstawy wiedzy o tym, jak pomalować mieszkanie łącząc elegancko powierzchnie o różnych barwach. W koniecznych do wykonania pracach, jako istotny punkt należy uwzględnić przygotowanie powierzchni.

Ocena

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge