Światło w domu odgrywa bardzo ważne role. To nie tylko funkcjonalność, ale i klimat każdego wnętrza. Oświetlenie do domu powinno dawać dobre warunki do pracy, spożywania posiłków, przygotowywania się do codziennych wyjść. Dobrze dobrane stworzy przyjazną atmosferę, nie będzie męczyć wzroku, a przy tym dopełni wybranej aranżacji.

Oświetlenie do domu, jako inwestycja

Coraz częściej odchodzimy od stosowania tradycyjnych żarówek. Wizualnie nie stanowią produktów zbytnio ciekawych, ich żywotność jest do tego niska. Za zaletę można by uznać najniższą cenę, ale jak doskonale wiemy, ta nie idzie w parze z jakością. O wiele lepiej sprawdzają się droższe, ale energooszczędne żarówki oraz oświetlenie LED.

LED-y, czyli oświetlenie bazujące na elektrodach elektroluminescencyjnych, zużywają niemalże pięć razy mniej energii niż tradycyjne oświetlenie. Są również bezpieczniejsze dla ludzi oraz środowiska, ponieważ w ich wnętrzu nie znajdujemy toksycznej rtęci. Wydzielają mniej ciepła. Największą wadą wydaje się być ich cena. Tę trzeba jednak potraktować zdecydowanie, jako inwestycję. Jednorazowy, wyższy wydatek finalnie może dać znacznie większe oszczędności. O ile oświetlenie do domu w postaci LED-ów, zostanie dobrze dobrane. Nie tylko pod względem konkretnych produktów, ale i rozmieszczenia takich punktów świetlnych.

Moc i barwa

Oświetlenie do domu w postaci LED-ów wiąże się z parametrem – lumenami. Te określają moc światła. W LED-ach mamy zatem niewiele Watów, za to moc wyrażona jest w stosownej liczbie lumenów i na tym parametrze trzeba się skupić.

O temperaturze barwowej mówią nam kelwiny. Im mniejsza ich liczba, tym cieplejsza barwa światła. Za ciepłą barwę uznawany jest parametr na poziomie poniżej 3300 kelwinów. Taka barwa przypomina tę, jaką oferują standardowe żarówki. Tego typu oświetlenie do domu sprawdzi się najlepiej w sypialniach, strefach relaksu oraz salonach.

Parametr sięgający od 5300 kelwinów wzwyż, to barwa zimna. Na takie oświetlenie warto stawiać w miejscach, gdzie wykonywana jest praca przy maksymalnym skupieniu wzroku. Zimne światło wpływa korzystniej na koncentrację i nie męczy wzroku aż tak szybko. Pod względem dekoracyjnym zaś, światło takie komponuje się z surowymi i minimalistycznymi wnętrzami. Także w miejscach, gdzie ozdobę stanowią elementy metalowe bądź chcemy uzyskać efekt podkreślenia detali.

Miejsca, w których LED-y sprawdzą się najlepiej

Większość diod LED zaoferuje nam światło zimne, stąd na główne oświetlenie do domu lepiej wybrać inne rozwiązania energooszczędne. Odporność na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, a do tego stosunkowo niewielkie rozmiary sprawiają, że technologia ta sprawdza się w kuchniach. Między innymi w miejscach, które wymagają doświetlenia.

Zimne światło LED-ów idealnie komponuje się z aranżacjami łazienek i toalet. Pasuje do szkła, metalu i nowoczesnych detali.

Wybór tej technologii powinien być zależny nie tylko do możliwości finansowych. Oświetlenie do domu w postaci LED-ów nie wszędzie się sprawdzi, ale w wielu miejscach z powodzeniem zastąpi tradycyjne rozwiązania.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge