Oświetlenie do domu - funkcjonalność, wygoda, dekoracja

Od sposobu, w jaki zostanie zaaranżowane oświetlenie, zależy w dużej mierze wygoda użytkowania wnętrza. Nie jest to jednak jedyny aspekt, o którym decyduje światło. Oświetlenie do domu może też wpływać na efektywność naszej pracy, a nawet dekorować mieszkanie. Połączenie różnych funkcji światła sprzyja aranżacji pomieszczeń dopasowanych do potrzeb użytkowników, eleganckich i atrakcyjnych wizualnie.

Dziś rola światła nie ogranicza się już wyłącznie do rozjaśnienia wnętrza. Coraz częściej mamy do czynienia z przypisywaniem mu różnych, niekiedy nawet zaskakujących funkcji. Ogromne możliwości aranżacyjne wynikają ze zróżnicowanych form poszczególnych opraw oraz zastosowanych w nich źródeł światła. O prawdziwej rewolucji, jeśli chodzi o oświetlenie do domu, możemy mówić, od kiedy na rynku pojawiło się światło LED. Niespotykane dotąd formy opraw oświetleniowych, montaż oświetlenia w miejscach, w których wcześniej nie było to możliwe oraz opcja sterowania barwą i natężeniem światła – to tylko kilka przykładów tego, co zyskali dzięki LED-om użytkownicy.

Oświetlenie do domu a funkcja światła

Rodzaj zastosowanych opraw uzależniamy przede wszystkim od funkcji wnętrza. Jeśli jest to pomieszczenie przeznaczone do odpoczynku, wspólnego spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz przyjmowania gości doskonale sprawdzą się w nim funkcjonalne lampy emitujące światło o neutralnej lub ciepłej barwie. Powinny dobrze doświetlić wnętrze, co umożliwi kompensację braku światła słonecznego w długie, zimowe wieczory. Z drugiej  strony warto pomyśleć o stonowanym oświetleniu, które pozwoli stworzyć we wnętrzu klimatyczny nastrój. Trzeci typ światła, które dobrze sprawdzi się w takim wnętrzu, to dekoracyjne oświetlenie do domu. W tym ostatnim przypadku funkcjonalność oświetlenia ma drugorzędowe znaczenie. Ważniejsze są oferowane przez nie efekty wizualne.

Szeroki wybór opraw i różne możliwości

Funkcja pomieszczenia pociąga za sobą konieczność zastosowania dostosowanych do niej opraw. Nie bez przyczyny producenci oświetlenia oferują zróżnicowany asortyment, i to zarówno pod względem sposobu montażu, jak i rozmiarów oraz stylu lampy. Dekoratorzy wnętrz doskonale wiedzą, że tam, gdzie sprawdzi się lampa wisząca (np.: nad stołem w jadalni, wyspą w kuchni lub wypoczynkiem w salonie), nie koniecznie będą mieć zastosowanie kinkiety albo plafony. Z drugiej strony wykorzystanie w aranżacji kinkietów też ma swoje uzasadnienie. Te ostatnie doskonale sprawdzą się jako oświetlenie do domu we wnętrzach korytarzy, przedpokojów albo w sypialni przy łóżku. Tak możemy rozważać zastosowanie opraw różnych kategorii: kinkietów, plafonów, żyrandoli, lamp wpustowych itd.

Bardzo istotne jest zatem, by oświetlenie do domu odnalazło we wnętrzu swoje właściwe zastosowanie. Wybór opraw o różnej funkcji i przeznaczeniu pozwoli nawzajem uzupełniać światło emitowane przez różne lampy i wzbogacać wnętrze, czyniąc je przy tym bardziej funkcjonalnym. Poszczególne oprawy nie muszą nawet pochodzić z jednej serii. Ważne jednak, by zostały utrzymane w podobnej formie i były spójne z wystrojem wnętrza pod względem stylistycznym. Oświetlenie do domu potrafi całkowicie odmienić pomieszczenie – powiększyć je optycznie, podnieść jego atrakcyjność, wprowadzić powiew świeżości.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge