Nowoczesny plafon - sposób na niezwykłą aranżację

Nowoczesny plafon bezwzględnie kojarzony jest dzisiaj z efektowną oprawą oświetleniową. I choć mało komu może przychodzić na myśl, że określenie to mogłoby oznaczać cokolwiek innego, dawniej nawę tą odnoszono do dekoracyjnego motywu w architekturze.

W przeszłości wystroje pałacowych komnat bardzo często zawierały niezwykłe elementy dekoracyjne, nazywane właśnie plafonami. Były to przepiękne ozdoby umieszczone na sklepieniu lub suficie. Ich bogactwo przyciągało wzrok odwiedzających komnatę osób i wzbudzało ich zachwyt. Zawierały w sobie sztukaterią, malowidła i freski.

Współcześnie jednak, choć pojęcie plafonu w historii sztuki i architekturze w odniesieniu do ozdób sklepienia i sufitu nadal funkcjonuje, zwykle używane jest, gdy mówimy o oświetleniu. Nowoczesny plafon to przylegająca płasko do sufitu, ozdobna lampa. Jest doskonałym sposobem na połączenie funkcjonalnego oświetlenia z efektownie wyglądającą ozdobą sufitu.

Nowoczesny plafon, czyli sposób na urozmaicenie sufitu

Wszystkie dostępne na rynku plafony charakteryzują się podobnym sposobem mocowania. W przeciwieństwie do lamp wiszących nie posiadają statywu i montowane są tuż przy suficie, ściśle do niego przylegając. Najczęściej umieszczane są w łazience i sypialni. Prawda jednak jest taka, że szeroka oferta producentów pozwala na dopasowanie odpowiedniego plafonu do każdego rodzaju pomieszczenia.

Nowoczesny plafon doskonale odnajduje się w roli głównego oświetlenia w pomieszczeniu. Dobrze komponuje się z wnętrzami urządzonymi tak w  klasycznym, jak i nowoczesnym i industrialnym stylu. Ze względu na obecność na rynku modeli charakteryzujących się zróżnicowanym designem, z łatwością można dopasować je do rozmaitych, niekiedy bardzo odmiennych wystrojów wnętrz. Jak szeroki jest to asortyment, możesz przekonać się odwiedzając stronę plafony.

Walory plafonów

Choć plafony kojarzą się zwykle z prostą formą, współcześnie można spotkać i takie, które wyróżniają się fantazyjnymi kształtami. Takie designerskie, nowoczesne plafony świetnie wyglądają w elegancko urządzonych wnętrzach. Często tworzą niezwykłe kompozycje, w których projektanci oświetlenia prześcigają się w pomysłach. Czasem są to figury geometryczne, innym razem inne, fantazyjne formy. Kształt i ilość zdobień plafonów w każdym przypadku może znacząco się różnić, odpowiadając tym samym indywidualnym i niekiedy diametralnie różnym potrzebom klienta.

Nowoczesny plafon znajduje najczęściej odbiorców wśród osób ceniących sobie sztukę awangardową. Należy tu jednak zaznaczyć, że ich wyjątkowy design sprawia, że podobają się znacznie szerszej rzeszy konsumentów. Niezwykłe instalacje świetlne przyciągają wzrok i skupiają na sobie uwagę, a projektantom wnętrz dają wiele możliwości aranżacyjnych.

Ostateczny wybór, czyli na jaki plafon się zdecydować

Można by rzec, ile osób tyle opinii. Kwestia wyboru plafonu pozostaje więc indywidualnym wyborem odbiorcy. Jedynym, o czym należy pamiętać, jest to, by nowoczesny plafon nawiązywał formą do innych elementów wystroju wnętrza.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge