Minimalistyczne lofty czy przestronne wnętrza industrialne. Przestrzenie urządzane z myślą o przyszłym mieszkaniu, które nawiązują do klimatu fabryk, starych budynków przemysłowych, są bardzo charakterystyczne i wyraziste. Tutaj dobór oświetlenia ma takie samo znaczenie, jak we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych. Jest jednak nieco trudniej, bo nietrudno o przytłoczenie bądź wybór oprawy, która zginie w tak specyficznej aranżacji. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę i dlaczego warto wybrać lampę stołową do industrialnego lokum.

Charakter nadany z pomocą światła

Współczesne lofty czy industrialne aranżacje, zwykle są surowe i minimalistyczne. Tutaj widoczne stają się rozmaite materiały, niczym nieobrobione i sprawiające wrażenie, jakby dopiero miały stanowić bazę do konkretnych wykonań. Metalowe konstrukcje, gołe żarówki niczym nieosłonięte. Takie wnętrza nie muszą być zimne i nieprzyjazne. Wciąż mają potencjał, by uczynić je przytulnymi i ciepłymi, ale nie odbierając dynamiki, jakiej nadają poprzemysłowe budynki.

Doskonałym pomysłem na ocieplenie surowej aranżacji są lampy stołowe. Spełniają funkcje oświetlenia dodatkowego, zatem idealnie nadają się do tego, by doświetlić zakamarki, długie korytarze, wnęki czy kąty. Do tego miejsce pracy lub kącik, w którym chcemy się relaksować. Dają przytłumione światło, zwykle płynące spod materiałowych, klasycznych abażurów bądź kloszy. Klasyczne może jednak delikatnie gryźć się z surowością loftów. W takim wypadku warto zorientować się w ofercie lamp stołowych, typowo nowoczesnych. O konstrukcjach metalowych, gdzie żarówka pozostaje właściwie nieosłoniętą. Na projekt lampy może zatem składać się żarówka o ciekawym kształcie, widoczna spod ażurowej i metalowej oprawy.

Tak wykonana lampa stołowa idealnie dopełni mocno wyrazistego charakteru wnętrza industrialnego. Jednocześnie wniesie nieco więcej ciepła do surowego pomieszczenia. Poza tym idealnie spełni funkcję praktyczną, bo żarówka bez zewnętrznej oprawy daje maksimum wyrazistego światła. Wiązka oświetla już nie tylko mały fragment przestrzeni, ale i całe biurko, stół czy część z pomieszczenia.

Na co zwracać uwagę

W przypadku projektów wpisujących się we wnętrza industrialne, trzeba postawić na maksymalną precyzję wykonania. Widoczny jest bowiem każdy detal. Znaczenie ma żarówka, która poza oczywistą funkcją, zaczyna przejmować część roli dekoracyjnej.

Geometryczne kształty i ażurowa oprawa wykonana z metalu, prezentują się ciekawie, ale trzeba znaleźć dla nich odpowiednie miejsce. I zwrócić uwagę, by były spójne z pozostałymi produktami oświetleniowymi, które goszczą we wnętrzu. Minimalistyczne i surowe lofty lubią porządek i harmonię, stąd dopasowanie wszystkich lamp do siebie, ma znaczenie.

Dawny budynek przemysłowy, który zamienia się w lokale użytkowe, może oferować atmosferę typowych wnętrz domowych. Wystarczy dobrać odpowiednie oświetlenie i zacząć rysować nim domową atmosferę.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge