Można powiedzieć nie bez przesady, że technologia ledowa szturmem zdobywa rynek oświetleniowy. Pojawia się jednak wątpliwość, jak wybierać żarówki led? Na co zwracać uwagę, by faktycznie przyniosły oszczędności, a domowe wnętrza były komfortowe i spójne aranżacyjnie? Przyjrzyjmy się najważniejszym zaletom i parametrom żarówek ledowych, by dokonać właściwych wyborów.

Jak wybierać żarówki led – parametry

Najczęstszy błąd popełniamy już w sklepie. Żarówki ledowe to bardzo szeroka oferta, a do tego zapominamy, że znacząco różnią się konstrukcją od swoich klasycznych odpowiedników. Przede wszystkim w przypadku tradycyjnych żarówek, uwagę zwracamy na moc określaną w watach. Żarówki ledowe nie mogą być wybierane w ten sposób, bo to nie ten parametr decyduje o efektach oświetleniowych, jakie uzyskujemy.

Zatem jak wybierać żarówki led? Kluczowym parametrem są między innymi lumeny (lm), które określają jasność świecenia. Im jest ich więcej, tym jaśniej świeci żarówka. Dalej jej moc czy też pobór energii, mierzona jest w watach, jednak to wciąż nieporównywalnie inne ilości, w stosunku do tradycyjnych żarówek.

Kolejny wskaźnik to odzwierciedlenie barw, które kryje się pod CRI. Naturalne światło oferuje odwzorowanie barw (CRI) na poziomie 100%. Dzisiejsze żarówki ledowe osiągają poziom nawet ponad 80%, dlatego ich efektywność w oświetlaniu jest bardzo zbliżona do światła naturalnego. Nad technologią cały czas pracują specjaliści, stąd można się spodziewać, że dziś 80%, kiedyś jeszcze bardziej zbliży się do 100%.

Jak wybierać żarówki led pod względem kąta świecenia

Żarówki ledowe to określony kąt świecenia. Może być niewielki lub dość duży. To, który sprawdzi się lepiej, zależy od elementu lub pomieszczenia, jaki chcemy oświetlić, oraz pożądanych efektów, w tym aranżacyjnych. Żarówki ledowe o małym kącie świecenia nadają się bardzo dobrze do eksponowania i podkreślania urody wystroju. Wyraziście oświetlają niewielkie fragmenty przestrzeni lub małe elementy wyposażenia, głównie dekoracje. Większy kąt świecenia sprawdza się do oświetlania całych pomieszczeń. Na najlepsze efekty można liczyć wybierając żarówki o kącie świecenia wynoszącym 360 stopni. Są najdroższe, ale za ich ceną kryje się maksymalne rozjaśnienie i komfort użytkowania domowych wnętrz.

Barwa światła

Nie można zapominać o barwie światła. Wskaźnik temperatury barwowej określany jest w Kelvinach (K). Zależnie od wybranego parametru, żarówka może oferować światło ciepłe lub zimne. Wyróżnia się również barwy naturalne, jak i zbliżone do dziennej. Generalnie ciepłe światło powinno być stosowane w pomieszczeniach, gdzie liczy się uzyskanie klimatu i przyjaznej atmosfery. Zimna barwa jest niezbędna w miejscach pracy, bo sprzyja skupianiu się i koncentrowaniu.

Światło o barwie wynoszącej do około 3000-4000 Kelvinów, jest ciepłe. Powyżej 5000 Kelvinów uzyskujemy barwę zimną.

Jak wybierać żarówki led? Mając na uwadze powyższe wskazówki. Uwzględniając liczbę punktów świetlnych i własny budżet. To proste!

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge