Przyjemny wypoczynek na terenie ogrodu wymaga przemyślanych aranżacji. Przestrzeń powinna być estetyczna, przyjemna w odbiorze wizualnym oraz komfortowa. Urządzenie takiego miejsca wymaga efektownego połączenia ogrodowej roślinności oraz umożliwiających wypoczynek mebli. Doskonałym dodatkiem do całości może być pergola dyskretnie osłaniająca taras od słońca oraz wścibskich oczu sąsiadów, a także dająca przyjemne doznania dźwiękowe wodna kaskada.

Choć każdy z wymienionych wyżej elementów ma bardzo istotne znaczenie dla stworzenia przyjemnej przestrzeni do wypoczynku, takie miejsce z pewnością nie mogłoby powstać bez ogrodowych mebli. Tych, jak się okazuje, jest na rynku bardzo wiele, a poszczególne modele różnią się między sobą nie tylko stylistyką, ale również zastosowanym do ich produkcji materiałem. Jak spośród tak wielu produktów wybrać ten, który będzie spełniał cechy idealnych mebli do ogrodu?

Meble ogrodowe na miarę inwestora

Oczekiwań względem ogrodowych aranżacji jest niemal tak wiele, jak osób, które taką przestrzeń urządzają. Dlatego trudno mówić o idealnych meblach, które wpiszą się w oczekiwania wszystkich zainteresowanych. Takie meble po prostu nie istnieją. Dostępnych jest natomiast wiele różnych rozwiązań, które idealnie wpisują się w oczekiwania poszczególnych osób. I tak na przykład urządzając ogrodową przestrzeń, możemy się zdecydować na meble wykonane z technorattanu, metalu, drewna albo tworzywa. Meble mogą się charakteryzować różną wielkością i kształtem oraz wpisywać w różnorodną stylistykę.

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Decydując się na konkretne meble, warto kierować się czymś więcej, niż tylko indywidualnymi upodobaniami. Choć niewątpliwie jest to bardzo ważny czynnik decyzyjny, należy zwrócić uwagę również na takie aspekty jak: stylistyka budynku, aranżacja ogrodu, materiały, z jakich wykonano inne elementy małej ogrodowej architektury, a także dostępna przestrzeń. Meble wkomponowane w przestrzeń wypoczynkową ogrodu nie powinny odbiegać stylistyką od znajdującego się nieopodal budynku, czy innych obiektów na terenie posesji. O ile charakteryzujące się nowoczesnym designem i prostą formą technorattanowe meble doskonale wkomponują się w przestrzeń minimalistycznego ogrodu, o tyle wyróżniające się romantycznym wyglądem metalowe krzesła i stolik zdecydowanie bardziej pasują do małego dworku.

Dostosowanie mebli do sposobu aranżacji ogrodu oraz stylistyki domu będzie miało zatem kluczowe znaczenie dla spójności całej kompozycji i doznań wizualnych, jakie będą towarzyszyć odwiedzającym ogród gościom.

Nie tylko meble wypoczynkowe

Warto pamiętać, że funkcjonalna aranżacja ogrodowej przestrzeni, która przeznaczona została do relaksu, nie może ograniczać się do wprowadzenia do niej mebli wypoczynkowych. Nawet jeśli mówimy o całym komplecie zapewniających duży komfort leżaków oraz kanap, nadal jest to tylko część elementów, które powinny zagościć w takim miejscu.

Czego jeszcze brakuje? Przede wszystkim należy pomyśleć o uzupełnieniu aranżacji o funkcjonalny ogrodowy parasol. W słoneczne dni przy złożonej czaszy umożliwi wygrzewanie się w promieniach słońca, a w wyjątkowo upalne pozwoli na schronienie się w cieniu, jaki zapewnia po rozłożeniu. Wybór parasola również można uzależnić od stylu pozostałych mebli. Jednak oprócz jego wyglądu ważne są również takie cechy jak: stabilność, wielkość oraz możliwość regulacji kąta nachylenia czaszy. Dzięki tej ostatniej zyskujemy możliwość właściwego ustawienia parasola względem promieni słonecznych. To duże udogodnienie, które daje możliwość korzystania ze strefy wypoczynkowej przez większą część dnia.

O czym jeszcze warto pomyśleć?

Atrakcyjność takiej przestrzeni podniesie stylowy ogrodowy barek, który jednocześnie może też służyć jako stolik. Możliwość chłodzenia napojów w ogrodzie bez konieczności biegania po zimne napoje do lodówki zdecydowanie podnosi jakość wypoczynku i poprawia komfort użytkowania ogrodowej przestrzeni. Wybierając barek, warto zwrócić uwagę na nieduże rozmiary i elegancki design, który wpisze się w całą aranżację.

Można też zadbać o ustawienie w pobliżu efektownie wyglądającej skrzyni. Decydując się na nią, dopełnimy aranżację i poprawimy jej funkcjonalność. Skrzynia może posłużyć jako dodatkowe siedzisko (co sprawdzi się, gdy do ogrodu zawitają niespodziewani goście), a podczas niesprzyjającej pogody za funkcjonalny schowek dla umieszczonych na fotelach i kanapie poduszek. Nie trudno się domyślić, że jej podstawową cechą oprócz nienagannego wyglądu, powinna być również wodoodporność, dzięki czemu inwestor nie będzie się musiał martwić o stan schowanych w niej przedmiotów.

Idealne meble do ogrodu pojawiają się wszędzie tam, gdzie możemy mówić o przemyślanych ogrodowych aranżacjach. I choć w każdym indywidualnym przypadku mogą wyglądać zupełnie inaczej, najważniejsze pozostają odczucia inwestora, który będzie z tej przestrzeni korzystał.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge