Budownictwo szkieletowe - warto, czy nie warto?

Stając przed decyzją o budowie domu, inwestor zadaje sobie pytanie o technologię, w jakiej budynek zostanie postawiony. Lepiej wybrać budownictwo szkieletowe, czy dom murowany? Jeszcze 20 lat temu mało kto w naszym kraju miał takie dylematy. Przecież od dawna stawiano domy murowane i świetnie sprawdzały się w praktyce. Moda na domy szkieletowe przyszła do nas znacznie później i chociaż początkowo była traktowana nieufanie, szybko zyskała sporą rzeszę zwolenników. Niektóre osoby wydają się przerażone, kiedy słyszą, że ktoś decyduje się na budownictwo szkieletowe. Postrzegają to, jako coś nowego, niepewnego i mogącego stanowić potencjalne zagrożenie. Tymczasem technologia budowy domów szkieletowych nie jest niczym nowym. Od wielu lat z powodzeniem stosowana jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Skandynawii. Co więcej, jest na tyle zaawansowana i bezpieczna, że powstają w niej nie tylko małe domy  jednorodzinne, ale także wielkie rezydencje, czy 5 gwiazdkowe hotele.

Budownictwo szkieletowe – największe zalety

Wśród największych zalet domów szkieletowych wymienia się:

  • szybkość budowy – dom może powstać już w ciągu 3 miesięcy,
  • łatwość przebudowy – domy drewniane mają to do siebie, że zdecydowanie łatwiej jest je przebudować i rozbudować, niż domy, które powstają w technologii tradycyjnej.

Wymienione wyżej cechy wydają się najistotniejsze dla inwestorów, którzy podejmują decyzję o budowie takiego domu. Nie są to jednak jedyne zalety, o których warto wspomnieć.

Na etapie budowy zauważymy pewnie, że budownictwo szkieletowe, z racji tego, że jest znacznie lżejsze niż domy murowane, wymaga mniejszych niż te drugie fundamentów. Ważny jest też czynnik ekonomiczny. Krótszy okres budowy przekłada się na krótszy okres, w jakim zatrudniamy ekipę budowlaną i zapłacimy koszty robocizny.

Kolejne zalety dostrzeżmy już na etapie użytkowania. Dość duże różnice, w stosunku do domów murowanych, ujawniają się w utrzymywanie ciepła. Budownictwo szkieletowe charakteryzuje się tym, że szybciej traci ciepło, ale też znacznie szybciej się nagrzewa. Zatem, jeśli zdarzy ci się wyjechać zimą, gwarantuję, że po powrocie do domu, jego wnętrze nagrzeje się bardzo szybko po włączeniu ogrzewania.

Technologia sucha

Budownictwo szkieletowe charakteryzuje się tym, że domy w całości, z wyjątkiem fundamentów, powstają w tzw. technologii suchej. Nie ma zatem potrzeby robienia przerw technologicznych, a budowa może być prowadzona przez cały rok, nawet zimą. Sposób prowadzenia prac sprawia, że inwestorzy mają możliwość wzniesienia niewielkiego domku, na miarę swoich potrzeb i możliwości finansowych, a w kolejnych latach, w miarę powiększania się rodziny, mogą go rozbudowywać i modernizować.

Wady domów szkieletowych

Oczywiście technologia oprócz zalet, ma też swoje wady. Najpoważniejszą z nich jest chyba to, że wiele osób nie do końca rozumie, na czym polega ta technologia, przez co może popełnić błąd przy wyborze ekipy budowlanej. Zdarza się bowiem, że firmy, które chwalą się dużym doświadczeniem we wznoszeniu domów szkieletowych, popełniają kardynalne błędy. Jednym z nich jest stosowanie drewna o zbyt wysokiej wilgotności. Budowa domu szkieletowego powinna odbywać się wyłącznie z użyciem drewna suszonego przemysłowo, którego wilgotność będzie nie większa niż 18%. Ponadto drewno powinno charakteryzować się gładkimi powierzchniami i zaokrąglonymi krawędziami.

Budownictwo szkieletowe nakłada też na inwestorów pewne obowiązki. Aby dom zbudowany w tej technologii służył przez długie lata, jego szkielet powinien być poddawany właściwej konserwacji.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge