Biuro domowe, czyli jak urządzić gabinet w domu

Choć w przeszłości było to rozwiązanie rzadko stosowane, współcześnie biuro domowe coraz częściej pojawia się we wnętrzach naszych domów. Urządzone klasycznie, nowocześnie, rustykalnie – tu wiele zależy od indywidualnych upodobań użytkowników. Niezależnie od stylu aranżacji warto pamiętać o kilku istotnych szczegółach, które sprawią, że wnętrze to będzie wygodne i funkcjonalne.

Kolor ścian, rodzaj mebli oraz sposób ich ustawienia. Tutaj wszystko ma znaczenie. Sposób aranżacji w istotny wpływa na naszą koncentrację oraz samopoczucie. Ergonomiczne biuro domowe sprzyjać będzie efektywnej pracy i dostarczać satysfakcji z terminowo wykonanych zadań. Proponuję więc posługiwać się elementami wystroju i dodatkami w taki sposób, by uzyskać przestrzeń miłą dla oka i funkcjonalną.

Biuro domowe – elementy ważne i mniej ważne

Urządzając biuro we własnym domu, warto pamiętać o tym, że oprócz ustawienia w nim oczywistych elementów aranżacji, takich jak biurko, komputer i fotel, konieczne będą też dodatki, które sprawią, że cała przestrzeń da przyjemne wrażenie wizualne i umili spędzony w nim czas. Urządzając gabinet w taki sposób, by przebywanie w nim było czystą przyjemnością, sprawiamy, że również praca przestaje być obowiązkiem, a zaczyna być kojarzona z czymś przyjemnym.

Zadbajmy więc o to, by na ścianie pojawiła się jakaś ciekawa kompozycja, a może obraz, natomiast na parapecie wnoszące do wnętrza nieco wiosny piękne kwiaty.

Aranżacja wnętrza

Ergonomia pomieszczenia wymusza takie usytuowanie poszczególnych elementów wystroju, które uczyni stanowisko pracy funkcjonalnym, a wykonywaną przy nim pracę efektywną. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni za biurkiem. Miejsca nie może być za mało, a wysokość biurka powinna zostać dostosowana do siedzącej przy nim osoby. W oknach warto zamontować rolety, które uchronią oczy siedzącej za biurkiem osoby przed zbyt intensywnym promieniowaniem słonecznym. Monitor natomiast musi się znaleźć na wysokości oczu pracownika. Jeśli korzystać będziemy z drukarki, najlepiej ustawić ją w zasięgu dłoni siedzącej przy biurku osoby. W ten sposób biuro domowe stanie się przestrzenią przyjazną i funkcjonalną.

Kolory

Niby mało znaczący element aranżacji, a jednak… Jak się okazuje to, na jaki kolor pomalujemy biuro domowe, nie jest bez znaczenia.  Spokojne, stonowane barwy pomogą w pracy i pozytywnie wpłyną na naszą uwagę. Warto zastanowić się nad kolorem żółtym, który poprawia koncentrację, a także nad spokojnym beżem i optymistyczną zielenią.

Meble w biurze

Najważniejszym meblem niemal zawsze pozostaje biurko. Powinno być na tyle duże, by zapewnić wystarczającą przestrzeń do pracy, jednocześnie jednak dobrze komponować się z innymi elementami wystroju i nie zagracać wnętrza. Odpowiednia wysokość biurka sprawi, że monitor stanie na wysokości wzroku pracownika, a jego nogi znajdą wygodną przestrzeń pod blatem.

Wygodny, obrotowy fotel, najlepiej z regulowaną wysokością siedziska powinien mieć właściwie wyprofilowane oparcie. To, czy będzie posiadał podłokietniki, czy nie pozostaje już indywidualną kwestią do rozstrzygnięcia.

Biuro domowe zazwyczaj przewiduje też w wyposażeniu regał lub szafę na dokumenty. Inne meble, jakie mogą stanąć w jego wnętrzu to wygodna kanapa, fotel i stolik kawowy. Ostatnie elementy pojawiają się zwykle wtedy, gdy przewidujemy przyjmowanie w biurze kontrahentów.

Inne elementy wyposażenia zależą już zwykle od specyfiki branży. Może to być dodatkowy monitor i stacja dokująca dla informatyka albo stół kreślarski dla architekta.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Urządzając przestrzeń do pracy, nie wolno zapominać o właściwym oświetleniu. Światło nie może być zbyt intensywne, bo mogłoby męczyć wzrok, z kolei zbyt ciemne sprawi, że nie będzie dobrze widzieć. Montuje się je w taki sposób, aby nie oślepiało pracownika i nie przyczyniało się do powstawania odblasków świetlnych, z drugiej jednak strony powinno dobrze oświetlać przestrzeń roboczą.

Jak zatem zaaranżować biuro domowe? Musi to być przemyślana i dobrze zaplanowana przestrzeń. Mam nadzieję, że w jej urządzeniu pomogą powyższe wskazówki.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge