Aranżacje wokół domu - jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń?

Funkcjonalny i estetyczny ogród może stać się miejscem relaksu, spotkań z przyjaciółmi oraz obcowania z przyrodą. Aranżacje wokół domu, zależnie są preferencji domowników, w każdym przypadku mogą wyglądać zupełnie inaczej. Część osób postawi na komfortową przestrzeń wypoczynkową, inni ogród obsadzony wyjątkowo pięknymi gatunkami roślin, a jeszcze inni ładnie przycięty, zadbany trawnik, na którym stanie mini plac zabaw dla dzieci. Niezależnie od indywidualnych upodobań, aranżacje wokół domu powinny być spójne pod względem stylistyki i korespondować ze stylem budynku.

Planując zagospodarowanie przestrzeni wokół domu, należy wziąć pod uwagę wielkość działki, jej usytuowanie względem kierunków geograficznych oraz nachylenie terenu. Bardzo istotne są też oczekiwania inwestora oraz jego możliwości.

Aranżacje wokół domu z udziałem roślinności

Należy pamiętać, że ogród, w którym rosną piękne, ale wymagające rośliny, wymaga poświęcenia sporo czasu i pracy. Jeśli domownicy nie lubią lub nie potrafią pielęgnować roślinności albo najzwyczajniej w świecie nie mają na to czasu, powinni wybrać gatunki mniej wymagające. Najprościej będzie posiać trawę i posadzić kilka roślin wieloletnich, które, choć nie wymagają tego, by poświęcać im dużo uwagi, potrafią prezentować się bardzo pięknie i okazale. Przykładem może być  złotokap pospolity, azalia japońska, berberys czy irga. W przypadku drzew i krzewów korzyść będzie jeszcze jedna. W upalne dni dadzą odrobinę cienia.

Dla kochających kwiaty

Część inwestorów preferuje aranżacje wokół domu z udziałem rabat kwiatowych. Starannie wypielęgnowane rośliny z pewnością będą zachwycać zarówno samych domowników, jak i odwiedzających ogród gości. W tym przypadku należy  pamiętać, że nie wszystkie rośliny mogą być sadzone w swoim bezpośrednim sąsiedztwie, a każda z nich może mieć zupełnie odmienne wymagania glebowe. Są jednak i takie gatunki, które doskonale czują niemal w każdym rodzaju gleby. Należą do nich między innymi: narcyzy, kosaćce syberyjskie, liliowce, aksamitki i bratki. Roślin takich jest o wiele więcej, a domownicy mogą  wybrać najlepiej odpowiadające ich gustom gatunki oraz odmiany.

Architektura ogrodowa skrojona na miarę

Aranżacje wokół domu zazwyczaj nie ograniczają się tylko do roślinności. Aby przestrzeń  była funkcjonalna – zwłaszcza dla osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu – powinna uwzględniać ogrodową architekturę. Siedziska, altany, pergole – możliwości jest wiele. Dobór odpowiednich elementów powinien zostać uzależniony przede wszystkim od oczekiwań domowników, ale i stylu architektonicznego domu oraz  ogrodowej roślinności.

Dodatkowymi elementami, których obecność warto rozważyć w ogrodzie, mogą być: oczko wodne, fontanna, wytyczone ścieżki, ogrodowy grill, czy zaaranżowana na zewnątrz kuchnia.

Ogród, nawet ten mało wymagający i minimalistycznie urządzony, potrzebuje opieki i poświęcania mu czasu. Wtedy możemy być pewni, że ogrodowe aranżacje wokół domu odwdzięczą się wyjątkową i skrojoną na miarę domowników przestrzenią.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge